Çin Daması Nasıl Oynanır

Çin Daması Nasıl Oynanır
KOD SNİPPET'İNİ KOPYALA

Çin daması da satranç, dama, go gibi diğer alan oyunlarıyla aynı şekilde tahta üzerinde oynanmaktadır. Toplamda 18 taş olmak üzere beyaz ve siyah 9’ar adet taş bulunmaktadır. Bu taşlar 3’e 3’lük kareler oluşturacak şekilde aynı diagonel üzerine dizilir. Oyunun amacı kendi tarafınızda bulunan taşları rakibinizden önce onun taşlarının bulunduğu yere aynı düzende sıralamanızdır.

Çin damasında taşlar ileri, sağa ve sola hareket etmektedir. Ancak taşların geriye gitmesi mümkün değildir. Bu yüzden hamle yapmadan önce dikkatli düşünmeniz gerekiyor. Ayrıca damadakine benzer olarak karşınızda bulunan taşın üzerinden atlayabilirsiniz. Eğer devam etmeniz mümkünse birden fazla taşın üzerinden atlayarak seri hareketler gerçekleştirebilirsiniz. Dama’dan farklı olarak kendi taşlarınızın üzerinden de atlayabilirsiniz. Ayrıca üzerinden atladığınız taşları yemiş sayılmazsınız.

çocuk okulda çin daması oynuyor

Rakibinizin de sizin taşlarınızın üzerinden atlayabileceğini düşünerek karşı tarafa açık vermemeye özen göstermelisiniz. Küçük bir hata sonucu önde götürdüğünüz oyunu tek hamlede kaybetmeniz mümkün olabilir. Oyunu hızlı hızlı oynamak yerine dikkatle düşünerek hamle yapmalısınız. Stratejinizi karşı tarafa belli etmemek için psikolojik bir mücadele de vermeniz gerekiyor. Bu yönleri sebebiyle çin damasını özellikle çocuklarda zeka geliştirici bir aktivite olarak ele alabiliriz.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 6