King Nasıl Oynanır?

King Nasıl Oynanır?
KOD SNİPPET'İNİ KOPYALA

King temellerini bataktan olan ve bu kurallar üzerine inşa edilmiş eğlenceli bir kart oyunudur. Bataktan farklı olarak sadece koz oyunu üzerine kurulmamıştır. King oyununda cezalar olarak adlandırılan farklı oyun türleri de vardır. King gençler arasında bataktan daha çok tercih edilmektedir. Özellikle kızlarda kuralları önceden belirlenmiş bu oyunu batağa tercih ederler. King nasıl oynanır size anlatabilmek için oyunun işleyişini küçük başlıklar altına topladık ve bunları teker teker size anlatacağız.

King oyununda her oyuncunun 2 kez koz söyleme ve 3 kez de ceza oyunu seçme hakkı vardır. Oyuna başlama sırası kendisine gelen oyuncu bunlardan birisini seçerek o elin kurallarını belirlemiş olur.

king oyunu

Koz oyunları aynı batak gibidir. Ancak ihale almak için başkalarıyla yarışmak zorunda olmazsınız. Elinizde en uygun olan rengi koz olarak seçerek o el en çok kağıdı toplamaya çalışırsınız. Ceza oyunlarında ise önceden belirlenmiş olan cezalardan birisini seçerek oyuna devam edersiniz.

Oyunun sonunda koz ellerinde topladığınız puanlardan ceza ellerinde aldığınız ceza puanları çıkartılır. En yüksek puanı alan ise kazanır.

Oyunu bir diğer şekilde kazanmak için ise King yapabilirsiniz. King yapmak bir koz elinde 11 eli birden almak anlamına gelir.

 

King oyununda cezalar şu şekildedir:

king skor tablosu

El Almaz

Bu cezanın seçildiği oyunda amaç el almamaktır. Batak oyununun tam tersidir diyebiliriz. Alınan her el için 50 ceza puanı yazılır.

Kupa Almaz

Bu cezanın seçildiği oyunlarda oyuncuların amacı hiç kupa eli almamaktır. Oyunun mantığı batak gibi devam ederken kupa kağıtlarından biran önce kurtulmaya çalışırsınız.Topladığınız her kupa kağıt için 30 ceza puanı alırsınız.

Daha önce kupa atılmadıysa kupa ile oyuna başlanamaz.

Kız Almaz

Bu oyunda yerden kız almamak gerekmektedir. Oyun cezası olarak yerden kız alan oyuncu her kız başına 100 ceza puanı alır.

Erkek Almaz

Aynı şekilde yerden papaz ve valeleri almamaya çalışıyoruz. Aldığımız her erkek kartın cezası 60 puandır.

Son İki

Bu ceza oyununda amaç yerdeki son iki eli almamaktır. Cezası ise her el için 180 puandır.

Rıfkı

Bu ceza oyununun amacı kupa papazı yani Rıfkı’yı almamaktır. Rıfkı’nın ceza puanı ise 320’dir.

 

Koz Oyunları

Koz oyunları aynı batak gibidir. Ancak yerden alınan her el 50 puan değerindedir. Bataktan farklı olarak kaç el alınacağı söylenmez ve batma durumu söz konusu değildir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir