Poker Nasıl Oynanır?

Poker Nasıl Oynanır?
KOD SNİPPET'İNİ KOPYALA

Poker tarihin en çok rağbet gören ve bu güne kadar içerisinde en çok para dönen oyunlarından birisidir. Dünya çapında büyük poker turnuvaları düzenlenmekte ve profesyonel olarak poker oyunculuğu yapan insanlar bulunmaktadır.

Her kültürde farklı poker türleri bulunsa da oyunun mantığı genellikle elinizdeki kartlarla belli seriler ve düzenler yakalamaktır. Bunlar aynı kartlar veya sıralı seriler olabilir.

Her oyuncunun elinde toplamda 5 adet kart bulunur. Oynanan poker oyunun türüne göre oyuncu elindeki kartları değiştirerek veya yerdekilerle birleştirerek en zor seriyi yakalamaya çalışırlar.

Oyunu kazanabilmeniz için elinizde bulunması gereken seriler ve sıralamaları şu şekilde:

 

Floş Royal

Oyunun en önemli elidir. Bu ele sahip olan oyuncu rakibinin elinde ne olduğunu düşünmek zorunda değildir. Aynı renk ve işaretten sırasıyla 10, Vale, Kız, Papaz ve As’ın bir araya gelmesi sayesinde Floş Royal’e sahip olursunuz.

floş royal nasıl yapılır

Floş

Floş Royal’den sonra en büyük el Floş yani Türkçe’siyle renktir. Aynı renk ve işaretten 5 adet kartın sırasıyla bir araya gelmesiyle oluşur. En sık oyun kazandıran ellerden birisidir.

 

Kare

Kare aynı sayıdaki 4 adet kartın ya da bir diğer tarifle 1 kartın bütün renkleri elinizde olduğunda sahip sayıldığınız eldir. Kare çok güçlü bir eldir. Kendi içerisinde de sıralamaya sahiptir. En büyük kare 4 As’tan oluşan eldir.

 

Full House

Full House eli çok sık elde edilen bir eldir. Bu ele sahip olmak için bir karttan 3 adet diğer karttan 2 adet sahip olmalısınız. Kendi içerisinde de sıralaması olan bu elin en büyüğü 3 As ve 2 Papaz’dan oluşanıdır.

 

Renk

Renk floş elinin sıra kısıtlaması olmayan halidir. Elinizdeki bütün kartlar aynı renk ve çeşittense renk yakalamış olursunuz. Kendi içerisindeki sıralama yine kartların büyüklüğüne orantılıdır.

 

Kent

Kent elini oluşturmak için 5 adet karttan oluşan bir sıra yakalamanız gerekir. Ancak kartların aynı renk ve çeşit olma zorunluluğu yoktur. Kendi içerisindeki sıralamada en yüksek karta bakılır.

 

Üçlü

Üçlü eli kentten sonra gelen en önemli eldir. Aynı sayıdaki karttan 3 adet sahip olmanız durumudur. Kendi içerisinde tabiki en yüksek kart hangisi olduğuna bakılır.

 

Dö Per

Dö per elinizde 2 adet çiftli bulundurmanız durumudur. Örneğin As As Papaz Papaz İki gibi.

 

Per

Oyunun en düşük puanlı elidir. Aynı karttan iki tane olma durumudur. Kendi içindeki sıralamada en yüksek pere bakılır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir